Hem       Sports       Event       Management       NAMKAB       Produktioner       Kontakt       Melodifestivalen 2010       Press       Nöjesmetro   

Casanovas Chockar!!!

Pressrealese med bild som pdf. 300dpi.
Ja, det som många önskat sig är nu på väg att bli sant!
Efter ett par inhopp då och då under årens lopp skall Henrik äntligen bli fullvärdig medlem!!
Premiären sker under Malungsveckan 2006
Ett fantastiskt styrkebesked från Casanovas som tillsammans med en av Sveriges bästa sångare och entertainer kommer bli det hetaste på dansbandshimlen 2006!!!

*SETHSSON, BERT OCH SCHLAGER!
Henrik som är bandets producent och meste låtskrivare var tidigare sångare i Hjältarna och har förstås gjort sig mest känd som schlagerlåtskrivare till bl.a:Friends(Lyssna till ditt hjärta),Linda Bengtzing, Pernilla Wahlgren,Jan Johansen, Fame m.fl
Hans låtar finns dessutom spridda världen över, bl.a i: Japan,Tyskland,Sydafrika,Italien samt hela norden!!
Efter ett flertal år under Bert Karlssons vingar,bl.a som låtansvarig till Tv-serier som Friends och Fame Factory startades egna skivbolaget Er-records, där han släppt hyllande album med både Highlights och Martinez och singlar med Casanovas,Andrés Esteche samt Calaisa.
Denna satsning kommer fortgå med samma styrka och fingertoppskänsla!!

*SETHSSON,CLINTON,FOPPA OCH SUDDEN!
Som sångare har Henrik på senare tid mest figurerat i Event-sammanhang,där han tillsammans med div. egna kompband spelat med artister som:Charlotte Perelli,Linda Bengtzing,Anna Book, Fame, Pernilla Wahlgren m.fl
Lite kuriosa är att han blev inbjuden som manlig solist när President Bill Clinton besökte Sverige 2001 (samma år som Henrik vann både schlager-SM och Dansbands-SM!!) och sjöng ett Tom Jones medley. Presidenten besökte personligen artist-logen efteråt för att tacka för ett superbt framträdande…
Nu senast var han frontfigur och publik-uppvärmare på Medborgarplatsen där han och 30,000 andra tog emot Foppa,Sudden och resten av Tre Kronor och hyllade OS-guldet!!

*SETHSSON OCH CASANOVAS!
I framtiden vill han nu ha Casanovas som band på dessa evenemang,ett band han känner utan och innan och samtidigt börjar en hård satsning mot toppen i Dansbands-Sverige,inte minst med ett eget album under augusti månad där han äntligen får chansen att sjunga sina egna alster och inte bara ”ge bort” hitsen till andra artister/orkestrar!!
Redan i början på juni kommer en intressant singel med 2 st låtar signerade Sethsson som kommer visa bandets bredd och styrka!
Titlarna är passande:
”Nu kommer jag tillbaks” samt ”Det borde va jag”!

© Namkab 2004 - All Rights Reserved